COVER

OLYMPIC GUIDE

February 15 1988
COVER

OLYMPIC GUIDE

February 15 1988

OLYMPIC GUIDE

COVER

There will be no shortage of Olympic broadcast images. ABC TV will be on the air from noon to midnight on weekends and from 8 p.m. to midnight EST during weekdays. CBC radio will provide coverage for almost three hours a day. CBC TV will offer a prime-time evening highlights package. The Sports Network on pay TV will be on the air with reruns from 6 a.m. to noon EST and with an hourly package of evening highlights. CTV, the official host broadcaster, will cover every event, offering llff/2 hours in the 16 days of the Olympic Games. Below is the tentative broadcast schedule provided by CTV, listing when the network is on the air with live or taped coverage and, to the right of each event, what time it actually starts in both mountain standard time and eastern zones:

■ DAY 1 - FEB. 13

• ON AIR: 2:30 p.m. - 5 p.m. (EST)

OPENING CEREMONIES 1 p.m. MST/ 3 p.m. EST

• ON AIR: 8 p.m. - 11 p.m. (EST)

HOCKEY - Czechoslovakia vs. Germany,

2:30 p.m. MST/4:30 p.m. EST Norway vs. Soviet Union, 4:30 p.m./6:30 p.m. Austria vs. United States, 6:30 p.m./8:30 p.m.

■ DAY 2 - FEB. 14

Canada’s Rob Boyd takes on the Swiss favorites Pirmin Zurbriggen and Peter Müller in men’s downhill; Matti Nykänen of Finland could win the 70-m ski jumping event; Canada’s Gaétan Boucher will go for gold.

• ON AIR: 12:30 p.m.-8 p.m. (EST)

LUGE - Men's Singles (Run 1 & 2),

10 a.m. MST/ noon EST CROSS-COUNTRY SKIING - Women’s 10 km,

10 a.m./ noon

HOCKEY - Sweden vs. France,

10:30 a.m./12:30 p.m.

Poland vs. Canada, 2:30 p.m./4:30 p.m. ALPINE SKIING - Men's Downhill,

11:30 a.m./1:30 p.m.

SKI JUMPING - 70 m, 1:30 p.m./3:30 p.m.

SPEED SKATING - Men’s 500 m, 5 p.m./7 p.m. CURLING - Women's - Germany vs. Canada,

3 p.m./5 p.m.

• ON AIR: 9:30 p.m. - 11 p.m. (EST)

CURLING - Men's-Switzerland vs. Canada 8:30 a.m. MST/10:30 a.m. EST HOCKEY - Switzerland vs. Finland,

6:30 p.m. /8:30 p.m.

FIGURE SKATING - Pairs Short,

6:45 p.m./8:45 p.m.

■ DAY 3 - FEB. 15

Zurbriggen and Luxembourg’s Marc Girardelli race in the downhill portion of the new Alpine combination event; Canadian cross-country skier Pierre Harvey enters the men’s 30-km race.

• ON AIR: 1:30 p.m. - 3 p.m. (EST)

CURLING - Women's - United States vs.

Canada, 8:30 a.m. MST/10:30 a.m. EST LUGE - Men's Singles (Run 3 & 4), 10 a.m./noon CROSS-COUNTRY SKIING - Men’s 30 km,

10 a.m./noon

ALPINE SKIING - Men's Combination Downhill,

11:30 a.m./1:30 p.m.

• ON AIR: 7:30 p.m. - 11 p.m. (EST)

CURLING - Men’s - Canada vs. Norway,

12:30 p.m. MST/2:30 p.m. EST Men's - United States vs. Canada,

8:30 p.m./10:30 p.m.

Women's - Switzerland vs. Canada,

4:30 p.m./6:30 p.m.

HOCKEY - Norway vs. Germany,

2:15 p.m./4:15 p.m.

Soviet Union vs. Austria, 6 p.m./8 p.m. United States vs. Czechoslovakia,

6:15 p.m./8:15 p.m.

■ DAY 4 - FEB. 16

In pairs skating, two Soviet teams will battle for gold; the men race the slalom in the combined event.

• ON AIR: 1 p.m. - 3 p.m. (EST)

CURLING - Women's - France vs. Canada,

8:30 a.m. MST/10:30 a.m. EST Men’s - Germany vs. Canada,

12:30 p.m./2:30 p.m.

LUGE - Women's Singles (Run 1 & 2),

10 a.m./ noon

HOCKEY - Sweden vs. Poland,

10 a.m./noon

ALPINE SKIING - Men's Combination Slalom,

10:30 a.m./12:30 p.m.

• ON AIR: 5:30 p.m. - 6:30 p.m. (EST)

HOCKEY - Canada vs. Switzerland,

2 p.m. MST/4 p.m. EST

• ON AIR: 7:30 p.m. - 11 p.m. (EST)

CURLING - Women's - Canada vs. Denmark,

4:30 p.m. MST/6:30 p.m. EST - Men's - Canada vs. Sweden,

8:30 p.m./10:30 p.m.

FIGURE SKATING - Pairs Free, 6:15 p.m./8:15 p.m. HOCKEY - Finland vs. France, 6:15 p.m./8:15 p.m.

■ DAY 5 - FEB. 17

East Germans are poised to sweep the women’s luge event; in hockey, the United States plays the Soviet Union.

• ON AIR: 1 p.m. - 2 p.m. (EST)

FIGURE SKATING - Men’s Compulsories,

8 a.m. MST/10 a.m. EST CURLING - Women’s - Canada vs. Sweden,

8:30 a.m./10:30 a.m.

LUGE - Women’s (Run 3 & 4), 10 a.m./noon CROSS-COUNTRY SKIING - Women's 5 km,

10 a.m./ noon

DISABLED SKIING - Cross-Country 5 km,

11:30 a.m./1:30 p.m.

SPEED SKATING - Men's 5,000 m, 11 a.m./l p.m.

• ON AIR: 7:30 p.m. - 11 p.m. (EST)

FIGURE SKATING - Men’s Compulsories,

8 a.m. MST/10 a.m. EST SKI JUMPING - 90-m Team,

1:30 p.m. MST/3:30 p.m. EST CURLING - Men’s - Canada vs. Great Britain,

12:30 p.m./2:30 p.m.

Men's - Canada vs. Denmark,

8:30 p.m./10:30 p.m.

Women's - Canada vs. Norway,

4:30 p.m./6:30 p.m.

SPEED SKATING - Men's 5,000 m, 11 a.m./l p.m. HOCKEY - United States vs. Soviet Union,

6:15 p.m./8:15 p.m.

Germany vs. Austria, 2 p.m./4 p.m. Czechoslovakia vs. Norway, 2:15 p.m./4:15 p.m.

■ DAY 6 - FEB. 18

Canada’s Laurie Graham battles Swiss favorites Michela Figini and Maria Walliser in the downhill; Boucher races the 1,000 m; Brian Orser skates his short program.

• ON AIR: 1:30 p.m. - 3:00 p.m. (EST)

CURLING - Tie Breaker (if necessary)

ALPINE SKIING - Women’s Downhill,

11:30 a.m. MST/1:30 p.m. EST

• ON AIR: 7:30 p.m. - 11 p.m. (EST)

CURLING - Tie Breaker (if necessary)

HOCKEY - Poland vs. France, 2 p.m. MST/4 p.m. EST Sweden vs. Switzerland, 2:15 p.m./4:15 p.m. Canada vs. Finland, 6:15 p.m./8:15 p.m.

SPEED SKATING - Men’s 1,000 m, 6 p.m./8 p.m. FIGURE SKATING - Men's Short, 6:30 p.m./8:30 p.m.

■ DAY 7 - FEB. 19

Canada’s Karen Percy challenges the Swiss in the downhill portion of the Alpine combined; the Swedes are favorites in cross-country skiing.

• ON AIR: 12:30 p.m. - 3 p.m. (EST)

LUGE - Men's Doubles (Run 1 & 2),

10 a.m. MST/noon EST

CROSS-COUNTRY SKIING - Men’s 15 km,

10 a.m. MST/noon EST ALPINE SKIING - Women’s Combination Downhill, noon/2 p.m.

• ON AIR: 7:30 p.m. - 11 p.m. (EST)

HOCKEY - Czechoslovakia vs. Austria,

2 p.m. MST/4 p.m. EST Soviet Union vs. Germany, 2:15 p.m./4:15 p.m. United States vs. Norway, 6:15 p.m./8:15 p.m. CURLING - Semifinals, 6 p.m./8 p.m.

■ DAY 8 - FEB. 20

The women’s slalom completes the combined; Orser battles Brian Boitano and Alexandr Fadeev in the long program; curling finals.

• ON AIR: 1 p.m.6:30 p.m.(EST)

BOBSLEIGH - Two-man (Run 1 & 2),

10 a.m. MST/noon EST ALPINE SKIING - Women’s Combination Slalom, 10:30 a.m./12:30 p.m.

BIATHLON - Men’s 20 km, 11 a.m./l p.m.

SKI JUMPING - 90 m, 1:30 p.m./3:30 p.m. CURLING - Finals, 1 p.m./3 p.m.

HOCKEY - Sweden vs. Finland, 1 p.m./3 p.m. Canada vs. France, 2:15 p.m./4:15 p.m.

• ON AIR: 7:30 p.m. - 11 p.m. (EST)

FIGURE SKATING - Men’s Free,

5:15 p.m. MST/7:15 p.m. EST SPEED SKATING - Men’s 1,500 m, 5 p.m./7 p.m. HOCKEY - Poland vs. Switzerland,

6:15 p.m./8:15 p.m.

■ DAY 9 - FEB. 21

Zurbriggen is the man to beat in super giant slalom; the Soviet Union meets Czechoslovakia in hockey; Canadians are favorites in freestyle aerials.

• ON AIR: 1 p.m. - 6 p.m. (EST)

BOBSLEIGH - Two-man (Run 3 & 4),

10 a.m. MST/ noon EST FIGURE SKATING - Dance Compulsories,

9 a.m./l 1 a.m.

CROSS-COUNTRY - Women's 4 x 5-km Relay,

10 a.m./ noon

SPEED SKATING - Men’s 10,000 m, noon/2 p.m. ALPINE SKIING - Men’s Super G,

12:30 p.m./2:30 p.m.

DISABLED SKIING - Giant Slalom,

12:30 p.m./2:30 p.m.

FREESTYLE SKIING - Aerials, 1:30 p.m./3:30 p.m. HOCKEY - Soviet Union vs. Czechoslovakia,

1:30 p.m./3:30 p.m.

• ON AIR: 8:30 p.m. - 11 p.m. (EST)

• HOCKEY - Norway vs. Austria,

5 p.m. MST/7 p.m. EST

United States vs. Germany, 6:15 p.m./8:15 p.m.

■ DAY 10 - FEB. 22

Percy takes on Swiss favorites in women’s super giant slalom; American Bonnie Blair skates in the 500 m; Canada meets Sweden in ice hockey.

• ON AIR: 1:30 p.m. - 3 p.m. (EST)

CROSS-COUNTRY SKIING - Men’s 4 x 10-km Relay, 10 a.m. MST/noon EST HOCKEY - Finland vs. Poland, 10 a.m./noon ALPINE SKIING - Women's Super-G,

11:30 a.m./1:30 p.m.

• ON AIR: 4 p.m. - 6:30 p.m. (EST)

HOCKEY - Canada vs. Sweden,

2 p.m. MST/4 p.m. EST

FREESTYLE SKIING - Moguls, 1:30 p.m./3:30 p.m.

• ON AIR: 8 p.m. - 11 p.m. (EST)

SPEED SKATING - Women's 500 m,

6 p.m. MST/8 p.m. EST

SHORT TRACK SPEED SKATING - Women’s 500 m

and Men’s 1,500 m, 6 p.m./8 p.m.

HOCKEY - Switzerland vs. France,

6:30 p.m. MST/ 8:30 p.m. EST

FIGURE SKATING - Dance - Original Set Pattern, 6:15 p.m./8:15 p.m.

■ DAY 11 - FEB. 23

Canadian dancers Tracy Wilson and Robert McCall face two Soviet teams; East Germans are favored in skating.

• ON AIR: 4 p.m. - 5 p.m. (EST)

BIATHLON - Men's 10 km,

11 a.m. MST/1 p.m. EST

SHORT TACK SPEED SKATING - Women’s 1,500 m and Men's 500 m, 10 a.m./noon

NORDIC COMBINED - Ski Jumping - 70-m Team, 1:30 p.m./3:30 p.m.

• ON AIR: 7:30 p.m. - 11 p.m. (EST)

HOCKEY - Eleventh vs. Twelfth place,

2:15 p.m. MST/4:15 p.m. EST Ninth vs. Tenth place,

6:15 p.m. /8:15 p.m.

FIGURE SKATING - Free Dance,

5:30 p.m./7:30 p.m.

SPEED SKATING - Women’s 3,000 m,

6 p.m./8 p.m.

■ DAY 12 - FEB. 24

Medal rounds begin in hockey; Canadians have an edge in short track.

• ON AIR: 12:30 p.m. - 3 p.m. (EST)

FIGURE SKATING - Women’s Compulsories,

8 a.m. MST/10 a.m. EST

NORDIC COMBINED - Cross-Country Team 3 x 10-km Relay, 10 a.m./noon

ALPINE SKIING - Women’s Giant Slalom,

10:30 a.m./12:30 p.m.

HOCKEY - Medal Round # 1, 10:30 a.m./12:30 p.m.

• ON AIR: 7:30 p.m. - 11 p.m. (EST)

HOCKEY - Medal Round #2,

2:30 p.m. MST/4:30 p.m. EST Medal Round #3, 6:30 p.m./8:30 p.m.

SHORT TRACK SPEED SKATING - Women’s 3,000 m, Women’s 3,000-m Relay Finals, Men’s 1,000 m, 6 p.m./8 p.m.

■ DAY 13 - FEB. 25

Italy’s Alberto Tomba could steal the spotlight in the giant slalom; Elizabeth

Manley skates against East Germany’s Katarina Witt and America’s Debi Thomas.

• ON AIR: 12:30 p.m. - 3:30 p.m. (EST)

CROSS-COUNTRY SKIING - Women s 20 km,

10 a.m. MST/noon EST ALPINE SKIING - Men's Giant Slalom,

10:30 a.m./12:30 p.m.

• ON AIR: 7:30 p.m. - 11 p.m. (EST)

HOCKEY - Seventh vs. Eighth place,

1:30 p.m. MST/3:30 p.m. EST FREESTYLE SKIING - Ballet, 2 p.m./4 p.m.

SHORT TRACK SPEED SKATING - Women’s 1,000 m, Men’s 3,000 m and 5,000 m,

6 p.m./8 p.m.

FIGURE SKATING - Women's Short,

6:30 p.m./8:30 p.m.

■ DAY 14 - FEB. 26

Defending Olympic champion Karin Kania of East Germany is favored to win the 1,000-m speed skating event; three medal-round hockey games.

• ON AIR: 1 p.m. - 2:30 p.m. (EST)

HOCKEY - Medal Round #1,

10:30 a.m. MST/12:30 p.m. EST BIATHLON - 4 x 7.5-km Relay, 11 a.m./l p.m. ALPINE SKIING - Women’s Slalom,

10:30 a.m./12:30 p.m.

• ON AIR: 7:30 p.m. - 11 p.m. (EST)

HOCKEY - Medal Round #2 ,

2:30 p.m. MST/4:30 p.m. EST Medal Round #3, 6:30 p.m./8:30 p.m.

SPEED SKATING - Women’s 1,000 m,

6 p.m./8 p.m.

■ DAY 15 - FEB. 27

Witt will try to retain her Olympic crown against Thomas; Kania is the one to watch in the 1,500-m race.

• ON AIR: Noon - 1:30 p.m. (EST)

CROSS-COUNTRY SKIING - Men’s 50 km,

8:30 a.m. MST/10:30 a.m. EST BOBSLEIGH - Four-man (Run 1 & 2),

10 a.m./noon

ALPINE SKIING - Men’s Slalom,

10:30 a.m./12:30 p.m.

• ON AIR: 2:30 p.m.5:30 p.m. (EST)

ALPINE SKIING - Men’s Slalom,

10:30 a.m. MST/12:30 p.m. EST HOCKEY - Playoff for Fifth place, 1 p.m./3 p.m. NORDIC COMBINED - Ski Jumping 70 m,

1:30 p.m./3:30 p.m.

RODEO - Finals

• ON AIR: 7:30 p.m. - 11 p.m. (EST)

SPEED SKATING - Women's 1,500 m,

5 p.m. MST/ 7 p.m. EST FIGURE SKATING - Women's Free,

5:45 p.m./7:45 p.m.

■ DAY 16 - FEB. 28

The ranking of the top four teams decided in hockey; four-man bobsleigh final runs; final of the women’s 5,000-m speed skating race.

• ON AIR: Noon - Midnight (EST)

HOCKEY - Medal Round #1,

10 a.m. MST/noon EST Medal Round #2, 2 p.m./4 p.m.

NORDIC COMBINED - Cross-Country 15 km,

10 a.m./noon

BOBSLEIGH - Four-man, 10 a.m./noon SPEED SKATING - Women’s 5,000 m,

3 p.m./5 p.m.

FIGURE SKATING - Exhibitions, 6 p.m./8 p.m. CLOSING CEREMONIES - 7:30 p.m./9:30 p.m.